Esej graficzny jest reakcją artystyczną na wystawę Sztuka polityczna, zorganizowaną w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Melodia Adamas urodziła się 23 marca 2002 roku w Olsztynie. Rysuje, można powiedzieć, od wczesnego dzieciństwa. W 2015 roku wygrała ogólnopolski konkurs tygodnika „w Sieci” pod tytułem „Moja Ojczyzna”. Jej plakat promujący Narodowe Święto Niepodległości umieszczono na okładce miesięcznika Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Bez Wierszówka” (XI-XII 2015), a także na ulicach Warszawy z okazji obchodów Święta Niepodległości 11.11.2016 roku.
Jest autorką ilustracji do książki dla dzieci literata Andrzeja Żaka „Natkowe rymowanki” oraz okładki audiobooka tegoż autora pt. „Mój brat”. Rysunki Melodii do wierszy Małgorzaty Rajkiewicz, zostały zamieszczone w książce i wydane w 2017 roku pod redakcją Katarzyny Niczyperowicz. W 2017 roku została finalistką 3 edycji konkursu plastycznego UWM w Olsztynie. Pracą „Ogniwo w gwiazdach” zajęła w 2020 roku II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Auschwitz a Postrzeganie Współczesnego Świata”, organizowanym przez Muzeum Auschwitz-Birkenau. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną WACOM w konkursie „Inspirowani Japonią”.
W latach 2015-2019, pracowała nad serią portretów Żołnierzy Niezłomnych, które przedstawiła w Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca 2019 roku na wystawie w Mgok-u w Miłomłynie, a także w Warmińsko Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie i na Przystanku Niepodległość w Polanicy Zdrój. W 2021 roku Melodia wzięła udział w projekcie „Żołnierze w służbie historii” organizowanym przez Instytut Pamięci narodowej i Ministra Obrony Narodowej. Bohaterką upamiętnioną w tej edycji konkursu została podporucznik Wanda Modlibowska. Melodia stworzyła film o tej niezwykłej polskiej lotniczce sportowej, szybowniczce, pilotce eskadry sztabowej we wrześniu 1939 roku i podporucznik Armii Krajowej. Film można obejrzeć pod tym linkiem:
Kto jej dał skrzydła… - podporucznik Wanda Modlibowska
3. Akcja „Widelec”
4. Tajny projekt "Per Wennick"
6. Akcja „Hiacynt”
8. Stara demokracja